Կարեւորում եմ երկու ժողովուրդների ավանդական ջերմ բարեկամությունը եւ բարձր եմ գնահատում հայ-ֆրանսիական բազմակողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը. ընդգծել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են բարեկամական խմբի անդամներ Էդուարդ Աղաջանյանը, Բաբկեն Թունյանը, Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը, Արթուր Դավթյանը, Լիլիթ Մինասյանն ու Արմեն Խաչատրյանը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարն անդրադարձել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը՝ նշելով, որ խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները թեպետ սահմանափակ են, սակայն հաճախ պաշտոնական դիվանագիտությունից ավելի ճկուն են, կարող են առաջ մղել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող շահերն ու խնդիրները:
Վլադիմիր Վարդանյանը բարեկամական խմբի անունից երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին 44-օրյա պատերազմի ընթացքում աջակցության եւ Արցախի ճանաչումը պահանջող բանաձեւի ընդունման համար: Խոսելով մեր երկրի արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններից՝ բարեկամական խմբի ղեկավարն ընդգծել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի` Ֆրանսիայի դերակատարությունը: Նա բարձրացրել է Ադրբեջանում գտնվող  հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված այլ անձանց հայրենադարձման խնդիրը՝ ակնկալելով այս հարցում ֆրանսիացի գործընկերների աջակցությունը:
Միջազգային կազմակերպություններում  համագործակցության խորացման առումով կարեւորվել է երկկողմ դիրքորոշումների ներդաշնակեցումը: Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ տնտեսական համագործակցության մակարդակը զիջում է քաղաքականին եւ կարեւորել հատկապես Հայաստանի ու Ֆրանսիայի համայնքների եւ մարզերի միջեւ կապերի աշխուժացումը: Բարեկամական խմբի ղեկավարն առանձնահատուկ նշել է երկու ժողովուրդների մշակութային ընդհանրություններն ու համատեղ ծրագրերը:
Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը նույնպես անհրաժեշտ է համարել հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության առավել  ակտիվացումը` այս հարցում ընդգծելով միջխորհրդարանական կապերն ու հատկապես բարեկամական խմբերի դերը: Առանձնահատուկ է համարվել այն դերակատարությունը, որն ունի ֆրանսահայ համայնքը երկկողմ բարեկամության ամրապնդման գործում: Բարեկամական խմբի ղեկավարն ընդգծել է 2021թ. նոյեմբերին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի` Ֆրանսիա այցի ընթացքում վերաստորագրված Ֆրանսիայի Սենատի եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության համաձայնագրի կարեւորությունը:
Բարեկամական խմբի անդամները մանրամասներ են ներկայացրել տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի առաջմղման վերաբերյալ, անդրադարձել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցությանը: Կարեւորվել է Արցախի խնդրի կարգավորումը եւ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատումը: Տնտեսական կապերի աշխուժացման համատեքստում նշվել է, որ մեր երկրում ֆրանսիական կապիտալով բազմաթիվ ընկերություններ են գործում, եւ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն այդ ոլորտում հարաբերությունները սերտացնելու ուղղությամբ:

“Придаю большое значение традиционной теплой дружбе двух народов и высоко ценю нынешний уровень армяно-французских многосторонних отношений”, - подчеркнул председатель группы дружбы НС Армения-Франция В.Варданян на встрече с прибывшей в Армению делегацией во главе с руководителем группы дружбы Франция-Армения французского Сената Жильбером-Люком Девиназом.
Во встрече приняли участие члены группы дружбы Э.Агаджанян, Б.Тунян, Р.Григорян, А.Джулакян, А.Давтян, Л.Минасян и А.Хачатрян.
Руководитель группы дружбы коснулся развития межпарламентских отношений, отметив, что возможности парламентской дипломатии, хотя и ограниченные, но зачастую более гибкие, чем официальная дипломатия, могут продвигать вопросы, представляющие взаимный интерес.
От имени группы дружбы В.Варданян поблагодарил Сенат Франции за поддержку во время 44-дневной войны и за принятие резолюции с требованием признания Арцаха. Говоря о приоритетах внешнеполитической повестки РА, он подчеркнул роль Франции, страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта. В.Варданян поднял вопрос о репатриации армянских военнопленных и других пленных в Азербайджан, рассчитывая на поддержку своих французских коллег.
В плане углубления сотрудничества в международных организациях была подчеркнута важность согласования двусторонних позиций. В.Варданян отметил, что уровень экономического сотрудничества уступает политическому, и придал особое значение активизации связей между общинами и регионами Армении и Франции. Руководитель группы дружбы особо отметил культурные общности и совместные программы двух народов.
Жильбер-Люк Девиназ также счел необходимым оживление армяно-французского взаимодействия, подчеркнув в этом вопросе межпарламентские связи и роль групп дружбы. Особо отмечена роль армянской общины Франции в укреплении двусторонней дружбы. Руководитель группы акцентировал значение Соглашения о сотрудничестве между Сенатом Франции и НС РА, которое было подтверждено во время визита Председателя НС А.Симоняна во Францию ​​в ноябре 2021 года.
Члены группы дружбы подробно ознакомили с продвижением мирной повестки в регионе, эффективным сотрудничеством на международных парламентских платформах. Особое внимание было уделено урегулированию Арцахской проблемы и установлению мира и стабильности в регионе. В контексте интенсификации экономических связей отмечено, что в РА работает множество компаний с французским капиталом, и следует предпринять шаги по упрочению отношений в этой сфере.